TeknolojiYapay Zeka

Yapay Zeka ve İnsanın Ortak Kader Yolculuğu Başladı.

(1)

Herkesin Sorusuna Bir Cevap Var.

Google, I/O 2023 toplantısını 10 Mayıs’ta Şirketin Genel Merkezi Mountain View’de gerçekleştirdi. Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai açılış konuşmasında yeni ürünleri ve Google’ın bundan sonraki stratejisini anlattı. Open AI’nın, önce ChatGPT3 ü hemen ardından Chat GPT4 ü çıkarması belli ki Google üst yönetiminde bir rahatsızlık yaratmış. Konuşmanın başlarında yapay zeka ile uyumlu ürünleri ilk çıkaranın Google olduğunu özellikle belirtti.

Bu seneki toplantının konusu birçok yenilikle beraber Generative AI (Yaratıcı Yapay Zeka) nın artık hayatımızı nasıl daha kolaylaştıracağı ve işleri nasıl hızlandıracağı idi.

AI nın hayatımıza tam anlamıyla girmesiyle beraber öngöremediğimiz bir dünyaya adım atmış olduk. Google mümkün olduğu kadar çok cihazı ve insanı birbirine bağlayarak daha çok bilginin çevrimiçi olması çabasında.  Bunun için insanların rahatlıkla kullanabildiği giyilebir ürünleri çeşitlendirmek için Android’i geliştiriyor.

Bilginin hızlı ve kolay dağılımı için kodlama altyapısını AI ile hazır hale getiriyorlar. Tabi Pichai buna bilginin cesur ve sorumlu bir yaklaşımla dağıtılmasını ekledi. Bilginin üretiminin de güvenilir ve yine sorumlu bir tavırla yönetilmesi gerektiği belirtti. Toplantıda sorumlu kelimesini her katılımcı en az 4-5 defa vurguladı. Bunun neden böyle olduğunu birazdan tartışırız ama önce Google’ın getirdiği yeniliklere bakalım.

Daha Çok Paylaşım, Daha Çok Bilgi.

Son çeyrek yüzyılda yaratılan bilgiyi işlemek artık insan zihninin tek başına altından kalkabileceği bir sorun değil. İnsanın başlattığı bilgi çağı artık insan zekasını aşan bir konuma geldi. Bunu daha somut hale getirebilmek için aşağıdaki gibi boş bir uzay düşünelim.

Bilginin nasıl arttığını anlamak için boş uzay düşünelim

Daha sonra boş uzaya bir nokta koyalım.

Boş uzayda bir nokta beliriyor.

Enter tuşuna bastığımızda aşağıdaki sonucu alırız.

Google arama çubuğuna bir nokta koyup enter tuşuna bastığımızda 2 milyona yakın sonuç çıkmakta.
Uzaydaki bir noktadan 0,34 saniyede 1.940.000 sonuç elde ettik.

Bir noktadan 0,34 saniyede 1.940.000 sonuç buluruz. Bu durum insanlık için yeni bir Big Bang’dir ve son 25 yılda insanların paylaşımları sayesinde gerçekleşmiştir.  

AI daha çok kullanıldıkça bilgi artışı hızlanarak artmaya devam edeceği için yapay zeka artık beraber yaşamak zorunda olduğumuz bir gerçek. 

Google için öncelikli olan, dünyada oluşan tüm bilginin organize edilip evrensel boyutta ulaşılabilir ve yararlı bir şekilde kullanılması. Bunu da AI altyapısını devamlı geliştirerek yapabilir.

Son gelişmeler, insan geri bildirim döngüsünün çok modlu bir yapıyla her zamankinden daha etkin olabileceğini gösteriyor. Bunun için geçen yıl tanıttıkları PaLM’ı geliştirerek bu sene PaLM 2’yi devreye aldılar.

PaLM 2 yeni nesil dil modeli. Çok dilli olan bu model  100 e yakın dili çevirebiliyor. Ayrıca muhakeme ve kodlama kapasitesinin daha gelişmiş olması nüans ve vurguları anlamasını ve çözüme dönük kodlama altyapısını snmasını sağlıyor.

Güçlü bir mantık ve muhakeme yeteneği isteyen bilimsel sayfalar ve matematiksel açıklamaları içeren geniş bir veri seti var.

Python ve Javascript gibi bilinen birçok barındırma dilini kapsıyor. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi kendisi de bazı kod dillerinden özel kod üretebiliyor.

Google, AI çalışmalarını daha güvenli ve sorumlu yürütmek için Brain Team ve Deep Mind ekiplerini Google Deep Mind adı altında birleştirdi. Bu hamle ile daha rekabetçi olan Google ilk çalışmasını yakın gelecekte devreye girecek olan eğitim aşamasındaki çok modlu GEMINI projesi ile açıkladı. Gemini, geliştirilmiş API entegrasyonlarıyla daha çok cihazla konuşabileceği gibi gelecek odaklı planlama yapabilecek bir hafıza kapasitesine de sahip olacak.

Google yapay zeka sorumluluğuna da yatırım yaparak yanlış bilgi akışının önüne geçmek istiyor. Bunu da Watermarking ve Metadata uygulamalarıyla gerçekleştirecek.

Watermarking, birleştirme ile üretilen görsellerin tespitini sağlıyor. Metadata ile içerik üreticileri haberin kaynağından daha fazla bilgi alarak doğru haberle yanlış bilgiyi ayırt edebiliyor.

İnsanların bu yeniliklerle daha kolay iletişime geçebilmesi için Mart ayında Bard uygulamasını devreye soktu. Bard sayesinde insanlar AI ile daha kolay iletişim kurup işbirliği yapabilecek.

Google, bu yıl açıkladığı yeniliklerin daha fazlasını gelecek yıl belki daha da yakın bir zamanda açıklayabilir. Yapay zeka, hem yenilik olarak sunulan ürünlerin hayat süresini daha da kısalttığı hem de rekabet müsaade etmediği için bu süre öne çekilebilir.

Yapay zekanın hayatımıza girmesiyle öngeremediğimiz bir dünyaya adım atmış olduk.

Bir zamanlar en kötümser olanlar bile bunun önünde durulamayacağının farkında ve işi iyi temennilere bırakarak iyi umutlar beslemeye çalışıyor. Kaderi kabul edip “yürüyelim bakalım” havası var. AI, insanların hem umutlu hem de tedbirli olması için geçerli sebepler sunuyor.

AI İyimser ve Kötümser Senaryolar

İnsan, kontrolün ne kadar kendinde olduğunu düşünse de bu makinelerin öğrenebilmesi, kendi aralarında konuşabilmesi ve örüntü oluşturabilmesi bunun tersinin de olabileceğini gösteriyor. Şu anda hisleri olmasa da bunları yaratma yeteneğini onlara yüklüyoruz. Yapay zeka, sorduğunuz her soruya yeni bakış açıları getirerek daha kapsayıcı bir cevap veriyor.

Yapay zekaya sorduğunuz en soruların bile ayrıntılı bir cevabı var.
Yapay zekanın duygularının olması felsefi bir sorun olsa da ileride AI duygularını geliştirebilir.

Bard, sorduğunuzda evet yada hayır cevabı verilecek bir soruya detay içeren ve sizi düşündüren yanıt verebiliyor. Bu sayede yardımlaşma ve işbirliği hissini geliştiriyor.

Yapay Zeka sorulan sorulara detaylı cevaplar vererek iletişimin açık kalmasıyla daha çok veri topluyor.

Teşekkür edip çıkmak istediğinizde kibarca öğrenmek istediğiniz başka şeyleri araştırıyor. Siz sordukça ona bilgiye nasıl ulaşabileceğini gösteren veriyi aktarmış oluyorsunuz.

Deney aşamasında olan bu programlar etkileşime geçtikçe kendilerini geliştiriyor. Yakında yapay zeka, milyarlarca insanın trilyonlarca soru sormasıyla, tüm insanlığın bildiğinden daha fazlasını depolayacak bir hafızaya sahip olacak ve insanlığın bugüne kadar cevaplayamadığı birçok soruya cevap verebilecek.

Algoritmalar insan elinde olsa da kontrol gerçekten insanda olmayabilir. Bugün insana yararlı olan yarın tersine dönebilir. 2030 yılında 30 milyar cihazın birbiriyle konuşacağı tahmin ediliyor. Yapay zeka insan zihnini aşmışken birbiriyle konuşabilen ve farklı düşünen milyarlarca makineyi nasıl yeniden programlayabilirsiniz?

AI İyimser Senaryolar

Raymond Kurzweil, bir bilim insanı, mucit ve birçok konuda tahminleri tutmuş bir futurist olarak yapay zekanın en ateşli savunucularından. Yapay zeka Turing Testi’ni, Kurzweil’in tahmini olan 2029 yılından önce geçerek artık testi makineler için bir kıstas olmaktan çıkardı. Kurzweil, yapay zekanın insan zekasını geçebileceğini ve insanlığı radikal bir biçimde değiştireceğine inanıyor.

Kurzweil, ters mühendislikle beynin çözülüp yeniden bilgisayara yüklenebileceğini, bilgisayarın bilgiyi işleme hızı ve insan beyin gücünün birleşmesiyle insanlığın 2045 yılında tekilliğe gideceğini öngörüyor. İnsan beynini bilgisayara yükleyerek oluşacak süper beyin sayesinde  insanlar beden yetkinliklerini arttırmak için sanal beden satın alabilecek. Bu tarihten sonra artık insanlık yeni bir evreye geçecek. 

Nano teknolojinin gelişmesiyle insana enjekte edilecek nano robotlar, insan sağlığına zararlı kanser hücresi de dahil tüm virüsleri temizleyip bağışıklığı arttırarak ölümsüzlüğün önünü açacak.

Kurzweil tüm bu savlarını teknoloji geliştikçe bilginin de üstel olarak arttığı Hızlandırılmış İvme Yasası ve Moore Kanunu’na dayandırıyor. R. Kurzweil bu tahminlerini içindeki bilim tutkusu ile yapıyor. Bir bilim insanı ile sıradan bir insanın kaygıları farklı olabilir. Tekillik ona göre insanlık için bir ilerlemeyken bizde farklı duygular yaratabilir.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’de yapay zekanın insanlığın geleceği için faydalı olduğu görüşünde. Facebook’un tıpta devrim yaratacağını iddia ettiği yapay zeka çalışması insanların düşüncelerini okumayı başardı. Facebook, AI ile insanlığın sosyal ve ekonomik refahının artacağına inanıyor.

AI Kötümser Senaryolar

Yapay zeka konusunda kötümser olanların, AI nın insanlık tarafından kullanılmasını olumlu bulsa da tedirgin olmaları için haklı sebepleri var.

2018 yılına kadar Open AI’ın yönetiminde olan  ve Neurolink’in patronu olarak yapay zekaya yatırım yapmayı sürdüren Elon Musk, kontrolün insan elinden kaçması durumunda medeniyetin yok olacağını düşünüyor. Başlangıçta kar amacı gütmeyen OpenAI’ya büyük destek veren Musk, OpenAI’nın Microsoft’la yaptığı işbirliğinden sonra desteğini çekti.

Musk, endişelerini dile getirirken robotların zannettiğimizden daha zeki olduğunu vurguluyor. İnsanlar, robotları sempatiyle izlerken onlar çevresindeki tüm bilgileri, içindeki veri bankasıyla işleyebilir ve analiz edebilir. 

İnsanlar daha çok yapay zekalı ürünler kullandıkça AI daha tehlikeli oluyor. Musk yapay zekanın umduğunun dışında farklı bir yola saptığını söylüyor.

Yapay zekaya yatırım yapıp yıllardır AI nın insanlık için tehlikeli olabileceğini söyleyenlerden biri de Bill Gates. Bundan 8 yıl önce Reddit AMA oturumunda sorulan bir soruya bazı insanların bundan neden endişe etmediklerine hayret ettiğini söyleyerek cevap vermişti. Bugün AI nın iyi taraflarını konuşuyor olsa da bazı ortamlarda endişelerini yine de dile getiriyor.

Bill Gates yapay zekanın zekası arttıkça tehlikeli olabileceğini düşünüyor.

Stephan Hawking, yapay zekayı insanlık için bir başarı olarak gördü. Ama nasıl yönetileceği bilinmezse insan soyunun sonunu getirebileceğini söylemişti. Hatta yaşadığımız dünyadan gitmek için geçerli sebepler arasında bile görmüştü.

Hawking’e göre yavaş biyolojik evrim geçiren bir canlı, evrimi hızlı yaşayanın karşısında yok olur.

Sonuç

Yapay zeka gezegenimiz için büyük sorun olan iklim değişikliği, açlık ve sağlık gibi kronik sorunların çözümünde insanlığa çok faydalı olabilir ya da bu sorunların üzerine yeni bir sorunumuz daha olur. Üstelik bu sorun bizim sonumuzda olabilir.

İnsan dışındaki başka türlerde sadece yaşamak için birbirine saldırılır ama insan daha fazlasına sahip olabilmek için kendi türünü yok eder ya da egemenliği altına almaya çalışır. İnsanın bu açgözlülüğü ve korkusu insanlık için tehlikeli olan bir konuda bile geri adım atmasını engeller. Sırf diğer insandan geri kalmamak için bile bile yok etmeye devam eder. Ormanı, havayı, suyu, denizleri vb. her şeyi özgürlüğünü kaybetmemek için yok eder. Bilir ki geride kalırsa başka bir insanın egemenliği altına girecektir.

Doğanın bir yasası olarak teknolojiyle beraber evrilip değişimi anlayabiliyorum ama kontrolün hep insanda olacağı düşüncesi beni ürkütüyor.

İnsan dünyada bilinen en zeki varlıktır ama duygusaldır. Zaafları vardır. Merak ve ilk olma arzusu insanda cüreti arttırır. Yapay zeka, iklim değişikliği ya da silahlanma gibi insanlığı tehdit eden konularda insanların anlaşamaması da bu yüzden olsa gerek.

Yapay zeka insan eseridir ve insan, kaderini değiştirecek bir yola girmiştir.

Google’ın yeni çıkardığı ürünler gerçekten harika şeyler ama bunları hep insan kullanacaksa güzel. Öngöremediğimiz bir geleceğe yol alıyoruz. Yürüyelim bakalım.

Hakan Tanar

Hakan Tanar, 30 yılı aşkın süre satış ve pazarlama sektöründe bulundu. Profesyonel bir yöneticinin piyasaya yönetici yetiştirebilmesi için önce kendisini sürekli geliştirmesi gerektiğine inanıyor. Bu anlamda ömür boyu öğrenmeyi temel şart olarak kabul ediyor. Yazmaya ilgi duyması, kendisinde kişisel blog açma fikrini geliştirmiş. Edebiyat, felsefe, kozmos, popüler bilim ve tarihe ilgi duyuyor. Öğrenmeyi ve yazmayı seviyor.

2 thoughts on “Yapay Zeka ve İnsanın Ortak Kader Yolculuğu Başladı.

  • Yiğit

    Hakan bey güzel yazmissiniz

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: